Elementor Page builder WordPress ekosistemi içinde en çok kullanılan eklentilerden biridir.

Kullandığınız temalarda mutlaka Elementor’a denkgelmişsinizdir ve arayüzüne aşinalığınız vardır. Elementor popüler olmasının yanında ücretsiz ve kullanımı nispeten diğer Page Builder eklentilerine göre daha kolaydır. Ücretli paketleri olmasına rağmen ücretsiz versiyonuyla da ileri düzey siteler tasarlayabilirsiniz.

Alttaki resimde gördüğünüz gibi 5+ milyondan fazla indirilmeye sahip olması geniş bir geliştirici kitlesi tarafından geliştirilmesinden dolayı Elementor için kodlanmış ekstra widget eklentileri vs. mevcuttur.

https://tr.wordpress.org/plugins/elementor/

Elementor WordPress Eklenti Sayfası


Elementor’u diğer page builder eklentilerinden ayıran en önemli özellik sürükle bırak mantığının aşırı kolay ve kullanışlı olmasıdır. Sol barda bulunan tool’ları rahatlıkla sürükle bırak yöntemiyle ekleyip düzenleme yapabilirsiniz.

Bu yazıda Elementor ile ilgili ipuçlarını ve nasıl daha iyi kullanabileceğini anlatmaya çalışacağım. Sıfırdan bir tema yapabileceğiniz gibi aynı zamanda mevcut temanızda Elementor’u kurarak kullanabilirsiniz. Eğer sıfırdan yapmak isterseniz Elementor Hello temasını kullabilirsiniz. Elementor Hello teması Elementor için geliştirilmiş minimal bir temadır.

https://wordpress.org/themes/hello-elementor/

Elementor Hello Teması


Elementor eklentisini ve Hello temasını kurduktan sonra alttaki gibi boş bir sayfa gelecektir.

Elementor Boş Sayfa


Sıfırdan kurulum yaptığımız için Ana Sayfa’da blog yazılarını çekiyor. Bunu yapmak için yeni bir sayfa oluşturup ismini  “Ana Sayfa” yapıyoruz. Daha sonra sağ Şablon bölümünden Varsayılan‘ı Elementor Tam Genişlik olarak değiştiriyoruz.

Elementor Ana Sayfa Şablon

Bu şekilde Ana Sayfamıza elementor şablonu tanımlamış olduk. Sonra Ayarlar – Okuma Sayfasına gidip Ana Sayfa görüntülenmesini az önce oluşturduğumuz sayfayı seçmemiz gerekiyor.

Elementor Ana Sayfa Okuma


Artık Ana Sayfamızı Elementor ile tasarlamaya başlayabiliriz. Altta gördüğünüz gibi Ana Sayfa’yı herhangi bir sidebar olmadan tam genişlik olarak tasarlayabiliyorum.

Elementor Sayfa Düzenleme


Elementor için popüler olarak kullanılan addon’lar

Bu eklentiler Elementor içine ekstra özellikler ve araçlar eklemektedir