Günümüzde, internet platformu her geçen gün daha fazla insanın ticaret yapmasını mümkün kılmaktadır. Pazaryeri siteleri, mağaza açıp ürünlerinizi satmanızı ve kazanç elde etmenizi sağlayan platformlardır. Bu yazıda WordPress ile pazaryeri C2C sitesi nasıl kurulacağını aşama aşama anlatacağım.

Adım 1: WordPress Kurulumu

Pazaryeri C2C sitesi oluşturmak için, öncelikle bir WordPress sitesi oluşturmanız gerekir. WordPress, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemidir. İlk olarak, bir hosting hizmeti seçmeli ve WordPress kurulumunu gerçekleştirmelisiniz. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra, WordPress sitesine giriş yapabilirsiniz.

Adım 2: WooCommerce Eklentisi Kurulumu

WooCommerce, WordPress için ücretsiz bir e-ticaret eklentisidir. Woocommerce, WordPress için kullanılan en popüler e-ticaret eklentisidir ve Adım 4’de kullanacağımız pazaryeri eklentisi Woocommerce’in altyapısını kullanır.

Adım 3: Pazaryeri Teması Kurulumu

Pazaryeri C2C sitesi oluşturmak için, birçok ücretsiz ve ücretli pazaryeri teması mevcuttur. Pazaryeri uyumu olmayan bir tema da kullabilirsiniz ancak uyumlu bir tema kullanırsanız pazaryeri eklentilerinin tasarımına temanız uygun olarak kurulu gelecektir.

WordPress pazaryeri uyumlu temaları aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

WordPress C2C pazaryeri temaları

Adım 4: Pazaryeri Eklentisi Kurulumu

WordPress ile pazaryeri sitesi oluşturmak için tüm gerekli özellikleri sağlayan eklentiler mevcuttur. Yukarıdaki yazıda bahsettiğim temalar bu eklentiler ile entegre olarak çalışır ve böylece pazaryeri eklentinizden maksimum verim alabilirsiniz.

WordPress pazaryeri eklentilerini aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

WordPress C2C pazaryeri eklentileri

Adım 5: Kullanıcıların Mağaza Açması

Sitenizde mağaza açmak isteyen kullanıcılar, Woocommerce üye kayıt sayfasını kullanarak bir hesap oluşturabilirler. Burada, kullanıcıların mağaza açmak için gerekli tüm bilgileri sağlamaları gerekecektir. Kaydolduktan sonra girilen mağaza bilgileri onaya gider ve admin mağazayı onayladığında mağaza ürün yükleyip satış yapmaya başlayabilir. Kullandığınız pazaryeri eklentisinde bu yapılan mağaza başvurusunu onaya bağlı yapabilirsiniz.

Adım 6: Ürünlerin Eklenmesi

Sisteme üye olan satıcılar tarafından kullandığınız pazaryeri eklentinizin Dashboard bölümünden ürünler yüklenir. Pazaryeri eklentinize bağlı olarak toplu olarak xml ile ürün yüklemesi de yapılabilir.

Adım 7: Kullanıcıların Ürün Satması

Pazaryeri C2C sitenizde ürünlerini satmak isteyen kullanıcılar, kullandığınız pazaryeri eklentisinin Ürünler sayfasından ürünleri ekleyip satış yapmaya başlayabilir.

Dokan ve WCFM Marketplace eklentilerinin ürün sayfaları:

 

Adım 8: Pazaryeri Yönetimi

Pazaryeri C2C sitenizde, kullanıcıların ürünlerini listelemesi ve satması için bir platform sağlarsınız. Ancak, pazaryeri yönetimi de oldukça önemlidir. Pazaryeri yönetimi için, WordPress yönetici panelinde “Siparişler” seçeneğine tıklayarak siparişleri yönetebilir ve kullanıcılara destek sağlayabilirsiniz.

Adım 9: Pazarlama Stratejileri

Pazaryeri C2C sitenizde başarılı olmak için, pazarlama stratejileri uygulamanız gerekir. SEO uyumlu içerikler oluşturmak, sosyal medya üzerinden tanıtım yapmak, e-posta pazarlaması gibi pazarlama stratejileri ile pazaryeri C2C sitenizin popülerliğini artırabilirsiniz.

Sonuç

Hangi pazaryeri eklentisini ve temasını kullandığınız sizin için büyük öneme sahiptir. Bu yüzden e-ticaret projenize en uygun olanını seçip ilerlemeniz sizin için daha doğru olacaktır.