Woocommerce ile çoklu olarak sitenizde birden fazla para birimi seçimi yaptırma işlemini anlatacağım. Kur değiştirme ve fiyatların seçilen kurlara göre otomatik değişmesi için WOOCS – Currency Switcher for WooCommerce. Woo Multi Currency and Woo Multi Pay eklentisini kullanacağız. Bu eklenti ücretsiz olarak 2 para birimi kullanmanıza izin veriyor, daha fazla para birimi kullanmak için pro versiyonunu satın almanız gerekiyor.

Eklentiyi kurduktan sonra Woocommerce-Ayarlar menüsüne geldikten sonra yukarıdan Currecy sekmesine tıklıyoruz. Eklemek istediğimiz kurları aşağıdaki gibi Currencies sekmesinden ekliyoruz.

Woocommerce Woocs eklentisi kur ekleme


Kur değerlerini otomatik çekmek için Options sekmesine geliyoruz. Eklentide www.finance.yahoo.com adresinden otomatik kur çekmede sorun yaşanıyor. O yüzden aşağıdaki gibi www.ecb.europa.eu adresini seçiyoruz ve kur değerlerimiz bu adresten servis üzerinden otomatik gelecek.

Woocs eklentisi kur değerlerini çekme


Kur güncelleme servisimizi seçtikten sonra tekrar Currencies sekmesine geliyoruz.Kur değerlerimizi aşağıdaki işaretlediğim güncelle butonuna basarak değerlerini otomatik aldırıyoruz.

Not: Burada önemli bir nokta varsayılan para biriminizin ne olduğu. Varsayılan para biriminizi Woocommerce – Ayarlar menüsünden değiştirebilirsiniz. Benim varsayılan para birimim TL olduğu için aşağıda TL değeri 1, USD para birimi değeri de TL ye karşılık olacak şekilde geldi

Woocommerce woocs kur güncelleme


Sitede kur değiştirme widgetı göstermek için Side Switcher sekmesinde Enable/Disable bölümünü aktif ediyoruz.

Woocommerce woocs side switcher


Widgetı aktif ettikten sonrada aşağıdaki gibi sitede gözükmeye başlıyor.

Woocommerce woocs side switcher


Ekstra olarak aşağıdaki kodlarla para birimi ve dil etkileşimlerini ihtiyacınıza göre yapabilirsiniz.

Aktif para biriminin kısaltmasını almak için;

<?php
echo get_woocommerce_currency();
?>

Dile göre para birimi değiştirmek için;

<?php
global $WOOCS;
//burada $lang değişkeninde Polylang eklentisinden aktif dil alınmaktadır.
//Kullanım şekline göre $lang değişkenine farklı değer atayabilirsiniz
$lang = pll_current_language();
switch($lang){
  case 'tr':
    $WOOCS->current_currency='TRY';
    $WOOCS->storage->set_val('woocs_current_currency', 'TRY');
    break;
  case 'en':
    $WOOCS->current_currency='USD';
    $WOOCS->storage->set_val('woocs_current_currency', 'USD');
    break;
}
?>

Güncelleme: Woocs eklentisi ödeme sayfasında sorun yaratmaya başladığı için linkteki eklentide benzer ayarları yaparak kullanabilirsiniz. https://tr.wordpress.org/plugins/woo-multi-currency/

Son Güncelleme: Eklentinin ödeme sayfasındaki sorun son güncelleme ile düzeltildi. Yukarıdaki adımları izleyerek kullanabilirsiniz.