Woocommerce varyasyon oluşturma

Woocommerce varyasyon oluşturma

Woocommerce e-ticaret eklentisi ile ürünlerimize özellik seçtirme ve seçilen özelliklere göre fiyatlama yapmak için varyasyonlar oluşturabiliriz. Ürün özelliklerinde renk seçimi yapıldığında ürün fotoğrafının değişmesi için WooCommerce Variation Swatches eklentisini kuruyoruz. Daha sonra Ürünler > Nitelikler sayfasına geliyoruz.

Sol taraftaki “Yeni Nitelik Ekle” formundan İsim bölümüne “Renk” yazıyoruz ve Tür bölümünde “Color” seçeneğini seçiyoruz.

Woocommerce varyasyon oluşturma 1

 

Niteliğimizi ekledikten sonra sağ taraftaki tabloya Renk niteliğimiz geliyor. Terimleri yapılandır linkine tıklıyoruz.

Woocommerce varyasyon oluşturma 2

 

Tıkladıktan sonra renklerimizi ekliyoruz. Ben mavi ve yeşil olarak 2 renk ekledim siz dilediğiniz kadar ekleyebilirsiniz. Dilerseniz eklediğiniz rengin sağ tarafındaki liste işaretini sürükleyerek sırasını değiştirebilirsiniz.

Woocommerce varyasyon oluşturma 3

 

Daha sonra varyasyon eklemek istediğimiz ürünün düzenleme sayfasına geliyoruz. Ürün verisi bölümünde Varyasyonlu ürün’ü seçiyoruz. Üstten “Özel ürün niteliği” bölümünden “Renk” seçeneğini seçip “Ekle” butonuna tıklıyoruz. “Varyasyonlar için kullanıldı” seçeneğini seçip “Tümünü Seç” diyerek bütün renkleri ekletmiş oluyoruz. “Nitelikleri Kaydet” butonuna tıklıyoruz.

Woocommerce varyasyon oluşturma 4

 

Soldaki tablardan “Varyasyonlar” tabına geliyoruz. “Varyasyon Ekle” seçeneği seçiliyken git butonuna tıklıyoruz.Daha sonra altta açılan formun en üstünden renk seçip, fotoğraf ve fiyat ekleyip “Değişiklikleri kaydet” butonuna tıklıyoruz.

Woocommerce varyasyon oluşturma 5

 

“Varyasyon ekle” bölümünden diğer renkleri seçerek aynı işlemi diğer renkler içinde tekrar ediyoruz. Ürün bilgilerini güncelleyip site tarafında test ediyoruz ve aşağıdaki gibi bir sonuç alıyoruz. Mavi rengini seçtiğimizde mavi rengi için eklediğimiz fotoğraf ve fiyat, yeşil rengini seçtiğimizde yeşil rengi için seçtiğimiz fotoğraf ve fiyat gelecektir.

Woocommerce varyasyon oluşturma 6

 

 

Diğer Yazılar

Okan Taştan

Full Stack Developer

10 Yorum

 1. Valla emeğine sağlık Hocam. Nette o kadar aradım en detaylı sen anlatmışsın. Fazlasıyla işime yaradı. Çok sağolasın anlatımın için.

 2. Hocam, ben mağazama farklı fiyatları olan varyasyonlar ekliyorum. Örneğin halı diyelim 1 metre> 100tl
  2 metre> 200tl Ürün 100-200 tl diye gösteriyor. Çoğu siteye baktığımda bu şekilde değil 100tl den başlıyorsa orada sadece 100tl yazıyor. Ben bunu ne kadar araştırsam da nasıl çözeceğimi bilmiyorum.

  İkinci sorumda olacak. Yine varyasyonlu ürünlerle alakalı. Bir ürünün siyah, beyaz ve mavi rengi var diyelim. Bu ürün sorunsuz şekilde yüklendi. Ana ürünü siyah diye yüklediysem tek ürün olarak gösteriyor. Ben ürünün 3 farklı renginin de sayfada gösterilmesini istiyorum. Diğer sitelere baktığım da yine bu şekilde duruyor. Sorunlarıma çare bulabilirseniz çok sevinirim 🙂

 3. Hocam, varyasyona göre 100-200tl diye fiyat aralığını belirtiyor ama aynı zamanda seçilen varyasyona göre fiyatını altta yazıyır onu css ile fontu büyüterek daha görünür hale getirerek sorununuzu çözebilirsiniz.

  İkinci sorunuz için ise varyasyon eklentilerinin pro sürümünü satın almanız gerekiyor.

  1. Benim anlattığım şekilde yapabilirsiniz, sizin bahsettiğiniz sitede de aynı şekilde dinamik varyasyon ve varyasyona özel fotoğraf, fiyat, renk bilgileri girilmiş

 4. hocam güzel yazınız için teşekkürler, ben ürünlerde gramaj varyasyonunu kullanıyorum, ilgili ürün sayfasına gidildiğinde seçim yapılabiliyor ama benim aradığım anasayfada ürünleri listelerken ilgili ürünün üstüne gelindiğinde gramajları gösterip seçilebilsin, bunu nasıl yaparım örnek site > https://www.peynircibaba.com/

 5. Merhabalar, Hocam ben renk varyasyonlarını ekledim sorun yok ama şöyle bir problem var. Varyasyon seçmeden teklif yada sipariş ekranına tıklayınca hata veriyor. Bu durumun çözümünü bulamadım. Sabit bir varyasyon seçili gelemez mi? Bunu müşteriler bilemeyebiliyor? Çok sinir bozucu; https://sanalhost.site/urun/atki-bere-eldiven-seti/ yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhabalar, WordPress yönetim panelinde varyasyonlar sekmesinde “Varsayılan biçim değerleri:” bölümünde varsayılan olarak seçili gelmesini istediğiniz değerleri seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir