Woocommerce e-ticaret eklentisi ile ürünlerimize özellik seçtirme ve seçilen özelliklere göre fiyatlama yapmak için varyasyonlar oluşturabiliriz. Ürün özelliklerinde renk seçimi yapıldığında ürün fotoğrafının değişmesi için WooCommerce Variation Swatches eklentisini kuruyoruz. Daha sonra Ürünler > Nitelikler sayfasına geliyoruz.

Sol taraftaki “Yeni Nitelik Ekle” formundan İsim bölümüne “Renk” yazıyoruz ve Tür bölümünde “Color” seçeneğini seçiyoruz.

Woocommerce varyasyon oluşturma 1

 

Niteliğimizi ekledikten sonra sağ taraftaki tabloya Renk niteliğimiz geliyor. Terimleri yapılandır linkine tıklıyoruz.

Woocommerce varyasyon oluşturma 2

 

Tıkladıktan sonra renklerimizi ekliyoruz. Ben mavi ve yeşil olarak 2 renk ekledim siz dilediğiniz kadar ekleyebilirsiniz. Dilerseniz eklediğiniz rengin sağ tarafındaki liste işaretini sürükleyerek sırasını değiştirebilirsiniz.

Woocommerce varyasyon oluşturma 3

 

Daha sonra varyasyon eklemek istediğimiz ürünün düzenleme sayfasına geliyoruz. Ürün verisi bölümünde Varyasyonlu ürün’ü seçiyoruz. Üstten “Özel ürün niteliği” bölümünden “Renk” seçeneğini seçip “Ekle” butonuna tıklıyoruz. “Varyasyonlar için kullanıldı” seçeneğini seçip “Tümünü Seç” diyerek bütün renkleri ekletmiş oluyoruz. “Nitelikleri Kaydet” butonuna tıklıyoruz.

Woocommerce varyasyon oluşturma 4

 

Soldaki tablardan “Varyasyonlar” tabına geliyoruz. “Varyasyon Ekle” seçeneği seçiliyken git butonuna tıklıyoruz.Daha sonra altta açılan formun en üstünden renk seçip, fotoğraf ve fiyat ekleyip “Değişiklikleri kaydet” butonuna tıklıyoruz.

Woocommerce varyasyon oluşturma 5

 

“Varyasyon ekle” bölümünden diğer renkleri seçerek aynı işlemi diğer renkler içinde tekrar ediyoruz. Ürün bilgilerini güncelleyip site tarafında test ediyoruz ve aşağıdaki gibi bir sonuç alıyoruz. Mavi rengini seçtiğimizde mavi rengi için eklediğimiz fotoğraf ve fiyat, yeşil rengini seçtiğimizde yeşil rengi için seçtiğimiz fotoğraf ve fiyat gelecektir.

Woocommerce varyasyon oluşturma 6