WordPress tema ayarları sayfası yapmak

Redux Framework ile tema ayarları sayfası

WordPress ile yeni bir tema kodlarken temanızın ayarlarını rahatça son kullanıcının düzenleyebileceği hale getirmek isteyebilirsiniz. Bunun için temanıza ait bir eklenti kodlayıp ordada tema özelliklerini güncelletmek oldukça zaman alıcı olabilir. Bu tarz tema ayarlarınızı güncelleyebilmeniz için işinizi kolaylaştıran frameworkler mevcut. Biz bu frameworklerden Redux‘u kullanacağız. Redux Framework, Themeforest üzerinden aldığınız çoğu temada kurulu gelen tema ayarlarının yapılabildiği popüler bir sistem. Arayüzünü gördüğünüzde mutlaka bir temada kullandığınızı hatırlayacaksınız.

Wordpress tema ayarları yapmak redux framework


https://tr.wordpress.org/plugins/redux-framework/ adresinden eklenti kodlarını indiriyoruz. Eklenti olarak kurulum yapmayacağımız için eklenti kodlarını indirmemiz gerekiyor.

İndirdikten sonra dosyaları tema dosyanızın içine atmanız gerekiyor. Mesela Twenty Twenty temasını kullanıyorsanız dosya yolu şu şekilde olmalı:

wp-content/themes/twentytweny/redux-framework

Daha sonra redux-framework/sample/sample-config.php dosyasını açıyoruz.

// Show the sections below the admin menu item or not
'menu_title'      => __( 'Sample Options', 'redux-framework-demo' ),
'page_title'      => __( 'Sample Options', 'redux-framework-demo' ),

77. ve 78. satırda yukarıdaki kodlar var. Sample Options menüde gözükecek isim, bunu dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz(Tema Ayarları vs).


96. satırdaki dev_mode‘u false olarak güncelliyoruz. Daha sonra tema dizinindeki function.php’yi açıyoruz ve aşağıdaki kodları ekliyoruz.

//redux include code
include_once( get_template_directory() . '/redux-framework/ReduxCore/framework.php' );
include_once( get_template_directory() . '/redux-framework/sample/sample-config.php' );

WordPress admin panele geldiğimizde tema ayarları sayfasının aşağıdaki gibi eklendiğini göreceksiniz.

Wordpress tema ayarları redux framework

Diğer Yazılar

Okan Taştan

Full Stack Developer

2 Yorum

 1. Merhabalar, bir tema satın almak istiyorum themeforest’ten. Ancak İsteklerimi bazı noktalarda karşılamıyor. Tema sahibi küçük yazılımsal özelleştirmelerle istediğiniz siteyi oluşturabilirsiniz diyor. Bu yazılımsal özelleştirmeyi redux gibi frameworkler kullanıp, içeriye kod yazarak mı yapıyoruz?

  1. Merhabalar, temada çok fazla özelleştirilebilir alan olacaksa Redux tarzı bir eklenti ile yapabilirsiniz, eğer çok fazla alan olmayacaksa bu özelleştirmeleri Advanced Custom Fields eklentisi ile yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabilirim?