WordPress Polylang (çoklu dil) eklentisi kullanımı

Wordpress Polylang Kullanımı

Polylang eklentisi ile dinamik içeriklerinizi istediğiniz kadar dilde çeviri yaptırabilirsiniz. Öncelikle Polylang’ın çalışma prensibini anlatmak istiyorum. Polylang wordpress sitenizde bulunan post type ve taxonomy’leri (yazılar, sayfalar ve temanızda bulunan diğer bölümler) çoğaltarak her içeriğin diğer dillerdeki alternatiflerini oluşturmanızı sağlıyor. Diğer otomatik çeviri yapan eklentilere göre Polylang’ın kullandığı bu yöntem seo için oldukça faydalıdır. Tabi bunun için içeriklerinizi her dilde eksiksiz olarak girmeniz gerekiyor çünkü Türkçe içeriği varsa ve içeriğin İngilizce karşılığı boş gelirse bu arama motorları için olumsuz karşılanabilir. Polylang eklentisi otomatik olarak her içeriğin diğer dillerdeki karşılıklarını alternate link rel ile arama motorlarına bildirir.

Mesela şuan sitenin varsayılan dilinin (birazdan Polylang ile seçeceğiz) Türkçe olduğunu varsayalım ve şuan anasayfayı Türkçe olarak ziyaret ediyoruz. Polylang sizin siteye eklediğiniz dillere göre anasayfanın diğer dillerdeki karşılıklarını aşağıdaki gibi otomatik yazacaktır.

<link rel="alternate" href="https://siteadi.com/" hreflang="tr" />
<link rel="alternate" href="https://siteadi.com/en/home/" hreflang="en" />
<link rel="alternate" href="https://siteadi.com/ar/home-ar/" hreflang="ar" />
<link rel="alternate" href="https://siteadi.com/fa/home-fa/" hreflang="fa" />

Şimdi gelelim Polylang’ı nasıl kullanacağımıza, öncellikle https://tr.wordpress.org/plugins/polylang/ adresinden indirip veya eklenti ekle bölümünden Polylang eklentisini kuruyoruz. Kurduktan sonra menüde Languages bölümü geliyor buraya tıklıyoruz. Aşağıdaki gibi eklemek istediğimiz dilleri seçip ekliyoruz.

Wordpress Polylang Dil Ekleme

Daha sonra eklediğimiz diller sağ tarafa listeleniyor. Hangi dilin varsayılan olmasını istiyorsanız onu yıldız ile işaretlemeniz gerekiyor.

Languages altındaki Settings bölümüne geliyoruz. Custom post types and Taxonomies altındaki Settings‘ e tıklıyoruz. Aşağıdaki gibi hangi bölümlerde çeviri yapmak istiyorsak seçiyoruz ve Save Changes butonuna tıklıyoruz. . Bende Woocommerce kurulu olduğu için ürünler, kategoriler vs. çıktı sizinde temanızda olan bölümler burada çıkacaktır.

Wordpress Polylang Post Type

Test etmek için Woocommerce ürünlere giriyoruz ve herhangi bir ürünü düzenle diyoruz. Düzenleme sayfasının sağında aşağıdaki gibi içerik dili varsayılan dilimiz olan Türkçe olacaktır. İngilizce karşılığını eklemek için ise İngilizce bayrağının yanındaki artı işaretine tıklıyoruz ve içeriğimizi İngilizce karşılığını giriyoruz.

Wordpress Polylang İçerik Ekleme


Her içeriğimizin karşılığını gireceğimiz gibi her dilde gözükecek menüleri de ayarlamamız gerekiyor. Görünüm-Menüler bölümüne giriyoruz. Türkçe için bir menü İngilizce için bir menü eklememiz gerekiyor. Menüye ekleyeceğiniz dilleri menü diline uygun olan içeriklerden seçmemiz gerekiyor.

Menüleri oluşturduktan sonra üst sekmeden Konumları Düzenle‘ye tıklıyoruz ve az önce eklediğimiz menüleri aşağıdaki gibi diline göre seçiyoruz.

Wordpress Polylang Menü Ayarlama

Polylang kullanımı bu kadar. Takıldığınız yerleri yorum olarak iletebilirsiniz.

Diğer Yazılar

Okan Taştan

Full Stack Developer

24 Yorum

 1. Merhabalar, ben bu eklentiyi kullandığımda Google sitemi Türkçe olarak görmeye devam eder mi, yoksa iki dilli olarak mı görür? İngilizce hit alımı nasıl olur? Siz kullanıyor musunuz?

  1. Merhaba, eklentiyi iyi yapılandırır ve eklediğiniz her dilin içeriklerini girdiğiniz takdirde Google sitenizi Türkçe dışındaki dillerde de arama sonuçlarına ekler. İngilizce hit almak için öncelikle seo uyumlu İngilizce içerikleriniz olmalıdır. Diğer seo kriterlerinizde uygunsa tabiki verim alabilirsiniz. Ben birden fazla dil kullanılacak olan her projede bu eklentiyi kullanıyorum.

 2. Merhaba anlatımınız için teşekkür ederim. Bir sorum olucaktı: ingilizceye çevirirken tüm sayfayı ve içeriği baştan yaratmak yerine, daha önceden yarattığım türkçe sayfa üzerinden (tüm görseller özellikler vs baştan yaratmamak için) çevirme şansımız yok mu? Sayfa Klonlama ile mesela.

  1. Merhabalar, Türkçe içeriğinizin diğer dillerdeki karşılığını girmek istediğinizde içeriği kopyalıyor zaten. Eğer kopyalamazsa Wp Bakery eklentisi kullanıyor iseniz Classic moda alıp shortcode ları kopyalamanız gerekiyor. Eğer tüm içeriği kopyalamaz ise burdaki eklentiyi kurarak içeriğinizi klonlayabilirsiniz.

  1. Merhaba, menüler sayfasında sağ üstte “Ekran tercihleri” butonuna tıkladığınızda Language Switcher göreceksiniz onun ticklemeniz gerekiyor. İyi çalışmalar dilerim.

 3. merhaba, ben sitemin footer bölümünü türkçe, arapça ve ingilizce olan sayfalara göre çevirmek istiyorum. Footer da düzenleme yapamıyorum. Footer da dil düzenlemesi nasıl yapılır? Defaul footer var bütün sayfalarda nasıl olduğunu çözemedim. Kolaylıklar dilerim.

  1. Merhaba, footer a yeni bir bileşen eklediğinizde altındaki dil seçeneği çıkıyor yani eklediğiniz bileşenin hangi dilde olduğunu seçmeniz yeterli.

 4. merhaba öncelikle videonuz çok güzel ve eğitici, ama polylangla ilgili ciddi bir sıkıntı yaşıyorum, admin paneli açıkken dil eklentisi menüde görünüyor ama paneli kapattığımda menüden kayboluyor. Bu konuda ne yapabilirim? çözümü nedir yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba, language switcher’dan bahsediyorsunuz sanırım. 3:01’deki gibi menünüze language switcher eklemeniz lazım, daha sonra site tarafında dil değiştirme işlemi yapabilirsiniz.

 5. Merhaba,

  İlk kez ingiltere den bir müşterim oluyor ve ana dil ingilizce olmak kaydıyla türkçe de yayın yapacaklar. İngilizce ve Türkçe içerikleri kendileri özel olarak hazırlayacaklar. Diyelim ki polylang kurdum, ana dili ingilizce hazırladım ve siteyi google ingiltere ye kaydettim, türkçe içerikler google tarafından otomatik olarak mı kaydedilecek? sitenin türkiye kaydının da yapılması gerekiyor mu?

  1. Merhaba, polylang’ı kurduktan ve içeriklerinizi girip ayarlarınızı yaptıktan sonra Google Search Console üzerinden “Uluslararası Hedefleme” menüsünden ülke seçerek hedef kitle belirleyebilirsiniz. Bunu yapmasanız bile Polylang arama motoları için hreflang etiketi ekleyeceği için her dildeki içeriğiniz arama motoru sonuçlarında gösterilir.

 6. Merhaba, her şey iyi güzel ancak bir sıkıntım var. Mağaza sayfam yeni dilde düzgün görüntülenmiyor bunun sebebinin ecommerce eklentisinin mağaza seçimi olarak sadece tek bir sayfa seçebilmem kaynaklı olduğunu düşünüyorum çözümü var mıdır ? Ecommerce ürünler sayfasında Türkçe mağaza sayfam ekli peki Shop sayfasını da Mağaza olarak nasıl gösterebilirim ?

 7. merhabalar, faydalı içeriğiniz için çok teşekkürler.Bir sorum olacaktı.
  polylang kullanan bir siteye sonradan destek vermeye başladım.Permalinklerle alakalı düzenleme yaptıktan sonra bir hata oluştu.Adres bar’a sitenin url’ini yazdığımda auto-complete sonrası redirect edilmiş gibi “tr/anasayfa” ya gitmesi gerekirken “tr/anasayfa-videolar” a gitmeye başladı.Url i elle yazınca bile yönlendiriyor.Yönlendirme yok kontrol ettim.sayfayı “en” açıp dil değiştirince yine “videolar” a yönlendriyor.Site internationaldunnage.com.Baya araştırdım ama sonuç bulamadım.Neden olduğu konusunda bir fikriniz varsa çok makbule geçer.

  İyi akşamlar.

  1. Merhabalar, sitenizi inceledim site adını yazınca direk tr/anasayfa ya yönleniyor ve sorun gözükmüyor. İyi çalışmalar dilerim

 8. Eklentinin seo özellikleri ve kolaylığı iyi. Yanlız neden google translate api desteği yok. Bu konuda Translatepress eklentisi böyle bir destek sunuyor. Şimdi ben meyve sebze, bitki sitesi sahibiyim. 500 e yakın içeriğim var. Yanbancı dil kullanmak istiyorum. Bu durumda tavsiyeniz benim için değerli. Teşekkürler.

  1. Merhabalar, sitenizde Polylang kullanırsanız bütün içeriklerin diğer dillerdeki karşılıklarını girmeniz gerekmektedir. Eğer Google translate içeriklerinizi iyi çeviriyorsa Translatepresste kullanabilirsiniz ancak seo açısından bu pek olumlu olmaz. Üşenmeyip içerikleri her dilde girmek sizin için mantıklı olacaktır.

 9. Merhaba,
  Herşey çok güzel anlatımınız için teşekkür ederim. Ancak bu dilleri açılır menü halinde yapamıyor muyuz? Sitenin herhangi bir yerinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir